Trafo Hurda Fiyatları

trafo hurda fiyatları

Trafolar, devre içerisindeki akımı yükseltici ya da düşürücü bir şekilde görevler yapan devre elemanlarının genel adıdır ve elektrik kapsamında her türlü işlevlerde kullanılabilir. Trafo hurda da kullanım ömrü bitmeye yakın veya bitmiş olan transformatörlerdir. Nitekim elektrik alanının yaygın olmasına oranla bu hurdalar, sıkça tercih edilir. Bu noktada pek çok insan trafo hurda fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak ister.

Trafo hurdası, büyük ve küçük güçte kullanılmasının yanı sıra elektrik akımını düşürüp yükseltmesinden kaynaklı olarak yanma gibi sorunları ortaya çıkarabilir. Dolayısıyla iç aksamının böyle bir problemle karşı karşıya kalması oldukça yüksek maliyetlere yol açar. Bu sebeple trafo hurdaların geri dönüşüm sürecine tabi tutulması fazlasıyla önemlidir.

Trafo Hurdası Nedir?

Trafolar, elektrik enerjisini istenen voltaj seviyesine dönüştürerek şehirlere elektrik akımını ileten yapılardır. Trafo hurdası da bu transformatörlerin işlevini yitirmesi ya da ömrünü bitirmek üzere olması sonucunda oluşan atıklardır. Nitekim bunlar zaman içerisinde; eskime, arızalanma ya da uyum sağlayamama gibi durumlar neticesinde kullanılamaz hale gelir. Böylece hurda niteliği kazanarak geri dönüşüm süreçlerine tabi tutulur.

Trafo hurdaları, hurdacılık sektörü içerisinde önemli bir yere sahiptir. Bu hurdalar, elektrik sistemlerinde çeşitli parçaların üretimi ya da tamir işlemi için kullanılabilir. Aynı zamanda hurda trafolar içerisinde bakır gibi değerli metaller mevcuttur. Bu noktada pek çok insan “Trafodan kaç kilo bakır çıkar?” Şeklinde bir sorular yöneltir. Soruya verilecek cevap, trafonun elektrik akımı ne kadar güçlüyse bakır oranı da o kadar fazladır.

Trafo Hurda Çeşitleri Nelerdir?

trafo hurda fiyatları Trafo hurda fiyatları, hurda tipine göre değişiklik gösterir.

Trafolar, elektrik enerjisini dağıtmak ve dönüştürmek amacıyla kullanılan önemli cihazlardır. Ancak zaman içerisinde işlevini yitirmesi sebebiyle bir hurda niteliği kazanır. Pek çok sektör içerisinde yaygın olarak kullanılması, trafo hurdaların fazlasıyla tercih edilmesine sebebiyet verir. Böylece hurdacılık sektörü için vazgeçilmez bir statüye sahiptir. Bu bağlamda en çok bilinen trafo hurda çeşitleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Kuru Tip Trafo Hurdası
  • Yağlı Tip Trafo Hurdası

Trafo hurdalar hem çevre hem de ekonomiye katkısı için oldukça değerli malzemelerdir. Maliyetli yapısı sebebiyle de hurdacılık sektörü tarafından fazlasıyla tercih edilir ve geri dönüşüm süreçlerine kazandırılır. Bizimle iletişime geçerek trafo çeşitlerini satmanız mümkündür.

Kuru Tip Trafo Hurdası

Kuru tip trafolar, büyük alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, stadyumlarda ve oteller gibi kapalı mekanlarda yaygın olarak kullanılan transformatörlerdir. Patlayıcı ve yanıcı niteliğe sahip olmadığı için de bu alanlarda kullanılması oldukça uygundur. Nitekim hava yoluyla yalıtım sağlanması, bu tehlikeleri ortadan kaldırır. Problemleri ortadan kaldırmak için sargılar arası mesafe arttırılır. Bu sebeple maliyeti de aynı oranda artar.

Yağlı Tip Trafo Hurdası

Yağlı trafolar, genellikle direk üzerlerinde ya da köşk içerisinde bulunur. Kuru tip trafoların daha maliyetsiz olması amacıyla yağ kullanılarak yalıtım sağlar. Bu durum, trafoların içerisinde ark oluşumunu en minimal düzeye indirger. Fakat atmosfere kapalı ve sargıların yağ içerisinde olması birtakım tehlikelere yol açar. Bunlar patlama ve yanma gibi büyük sorunlardır.

Yağlı tip trafolar, içerisindeki ısıyı yağ aracılığıyla dışarıya atar. Böylece yüksek güçlerde ısı sorununun önüne geçer. Bu açıdan iyi bir opsiyon olan trafolar düşük maliyetlerle yapılır. Yanma ve patlama sonucunda da hurda olarak nitelik kazanır. Nitekim yağlı tip trafo hurda fiyatları diğerlerine göre daha düşüktür.

Trafo Hurda Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

trafo hurda fiyatları Trafo hurdanın durumuna göre fiyatlandırmalar firmalarca belirlenir.

Trafo hurdalar içerisinde çeşitli materyalleri barındırması sebebiyle yüksek öncelikli bir hurda türü olarak karşımıza çıkar. Yapımı sırasında içerisinde alüminyum ve bakır gibi madenler kullanılır. Değerli metaller kategorisinde yer alan bu malzemeler hurdanın fiyatı noktasında en önemli faktörlerdir. Trafo hurda fiyatları kapsamında diğer etkenler ise şu şekildedir.

  • Trafonun Model Yılı: Trafonun üretim ve kullanıma çıkış tarihi fiyat üzerinde önemli bir belirleyendir. Trafonun kullanıldığı süre zarfı, ne kadar yıprandığını ve eskidiğini anlamaya yardımcı olur.
  • Trafonun Ağırlığı: Hurdacılık sektörü için hurda trafo fiyatları noktasında en önemli belirleyen trafonun ağırlığıdır. Trafo ne kadar ağırsa fiyatı da bir o kadar yüksektir. Bu noktada bizi aradığınızda gerekli bilgiyi alabilirsiniz.
  • Malzeme İçeriği: sargı malzemeleri, trafo hurdaların maliyeti noktasında oldukça önemlidir. Bu noktada trafo bakır hurda fiyatı diğerlerine göre daha yüksektir.
  • Yağ Durumu: Trafo içerisinde bulunan yağ miktarı ya da yağın olup olmaması, trafo hurda fiyatları üzerinde önemli bir diğer faktördür.
  • Trafonun Markası: Trafoların markası kalite noktasında bir belirleyicidir. İçerdiği malzemelerin ve trafonun kalitesi fiyat değişkenliğine sebep olur.
  • Trafonun Gücü: Trafolar, yüksek gerilim taşıyan cihazlardır. Bu noktada elektrik akımı ne kadar güçlüyse hurda trafo fiyatları da o denli yükselir. Minimum 100 KVA, maksimum 2500 KVA’ya kadar değişkenlik gösteren trafoların güçleri, trafo hurda fiyatları üzerinde önemli unsurdur.

Bunlara ek olarak Londra Metal Borsası, piyasa verileri, arz-talep dengesi gibi unsurlarda fiyat üzerinde önemli etkenlerdir. Bu bağlamda fiyatlar sabitlik içermemekle birlikte sürekli bir değişkenliğe sahiptir. Sizlerde bizimle iletişime geçerek trafo hurda fiyatları hakkında ön bilgi edinebilir, doğru bir alım-satım işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Güncel Trafo Hurda Fiyatları

Trafo hurda fiyatları yukarıda da bahsedildiği üzere oldukça değişken bir yapıya sahiptir. Bu noktada spesifik bir fiyat vermek güçtür. Nitekim pek çok faktör, etrafında hurda değerleri şekillenmektedir. Fakat piyasa verileri baz alınarak fiyat biçmek mümkündür. Bu açıdan hurda trafo fiyatları kilogram başına ortalama olarak 0-50 KG arasında 10,50 TL, 50-500 KG arasında 11,00 TL, 500 KG ve üzeri ise 11,50 TL şeklindedir.

Bu fiyatlandırmalar, gerçeği yansıtmamakla birlikte en güncel şekilde ele alınmıştır. Piyasa verilerinin dinamik hareketleri sebebiyle sürekli güncellenen fiyatlar hakkında net bir bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Bize ulaşarak elinizde bulunan trafo hurda fiyatları hakkında ön bilgi almanız mümkündür.