Soyma Bakır Fiyatı

soyma bakır fiyatı

Son zamanlarda, kablo atıklarına artan talep sebebiyle soyma bakır fiyatı merak edilen konular arasında yer alır. Soyma bakırlar, genel olarak bir elektrik kablosunun içindeki bakır tellerdir. Kablonun dış kılıfının ve yalıtımının çıkarılması ile elde edilir. Ayrıca bu hurda tel, elektronik eşyaların içerisinde de bulunur. 

Saflık oranı yüksek olan bakır, değerli bir metaldir ve bu yüzden atıklarının geri dönüşümü önem taşır. Soyma bakırın alım/satım değeri, çeşitli özelliklere göre değişiklik gösterir. Bu özellikler aşağıdaki gibidir:

  • Kablolardan elde edilen ürünler erozyona uğramaz.
  • Temiz ve parlak tutulan atıkların saflık oranı korunur. Böylelikle hurda pazarında yüksek rakamlara satılabilir.
  • Soyum makineleri ile kolaylıkla çıkarıldığı için fazla iş gücü gerektirmez.

Fiyatları etkileyen faktörler hem müşteriler hem de hurdacılar için önemlidir. Ürünlerin fiziki durumu, fiyatların değişmesine sebep olabilir.

Soyma Bakır Elde Etme Süreci

Soyma bakır, inşaat sektörü başta olmak üzere elektrikle çalışan her türlü aletin üretiminde kullanılır. Bu ürünler, yüksek yalıtım özelliğiyle sıklıkla alım/satımı yapılan malzemelerdendir. Aynı zamanda bakır, kolaylıkla işlenebilmesi ve plastik gibi malzemelerin içerisinde kullanılabilmesi sebebiyle de en çok tercih edilen ürünlerdendir.

Soyma bakır, kablo makaslarıyla kesilerek ya da geri dönüşüm tesislerinde dış kısmı eritilip plastik izolatörler ayrıştırılarak elde edilir. Kesme yönteminde yalıtım katmanı, bıçak veya makas ile çıkarılır. Eritme yönteminde ise  plastik yakılır ve ortaya çıkan bakır teller ayrılır. 

Yüksek saflıkta elde edilen ürün, geri dönüşüm endüstrisinde daha da fazla değer kazanır. Bu ürünün hurdacılıkta önem kazanmasının en önemli sebebi; ayrıştırma işlemlerinden geçerken aşınmamasıdır. 

Soyma bakır fiyatı bu işlemlerden elde edilen ürünün ağırlığına göre değişiklik gösterir. Bakır telin tamamen soyulması, geri dönüşüm açısından önemlidir çünkü atıkların, plastik gibi malzemelerden iyice arındırıldığında saflık oranı artar.

Güncel Soyma Bakır Fiyatı

Bakırın her alanda kullanılabilmesi ve kolaylıkla geri dönüştürülmesi, ürünün yoğun olarak talep edilmesini sağlar. Soyma bakırlar saflık oranı yüksek olan maddelerdir. Herhangi bir işleme tabi tutulmadan,  direkt olarak alım/satım işlemine hazır hale getirilir. Kalınlık ve temizlik durumu soyma bakır fiyatını etkileyen faktörler arasında yer alır.

Hurda kablo üretimi, son derece pahalı olabilir. Fiyat, kablonun içerdiği bakır miktarına göre belirlenir. Ücretlendirmeler, atık maddenin saflık oranı doğrultusunda değişebilir. Güncel soyma bakır fiyatını değiştiren bir diğer etmen de arz/talep meselesidir.Ürünlerin yurtiçi ve yurtdışında çeşitli sektörler tarafından talep edilmesi, fiyatının sürekli değişmesine sebep olur. 

Geri dönüştürmek istediğiniz ürünlere fiyat biçilirken öncelikle; bakırların, kablolardan arındırılıp arındırılmadığına bakılır. Halihazırda soyulmuş olan bakırların, kalınlığı ve temizliği kontrol edilir. Bu aşamadan sonra da hassas şekilde tartılarak net kilogram ile alım/satım işlemi yapılır. 

Kilogram başına 200 ile 270 Türk Lirası arasında bulunan fiyatlar, belirtlilen özelliklere göre değişiklik gösterir. Elinizdeki hurdanın durumuna ve kilogramına göre hesaplayabileceğiniz fiyatlara sitemizden ulaşabilirsiniz.