Külçe Bakır Fiyatı

külçe bakır fiyatı

Külçe bakır fiyatı, saf materyallerin işlenmesi yoluyla üretilir. Bakır cevheri önce çeşitli işlemlerden geçirilerek rafine edilir. Yapılan işlemlerin sonunda yüksek saflık oranına sahip bakır külçeleri elde edilir. Bu külçeler, standart boyutlarda üretilir ve ağırlığı genellikle 25 kg’dan 500 kg’a kadar olabilir. 

Ürünlerin birçok sektörde kullanılması, külçe bakır fiyatlarının sürekli olarak değişmesine yol açar. Ücretlendirme aşamasında, ilgili özellikler dikkate alınır. Geri dönüşüm yapmak istediğiniz ürünün, belirli özelliklerine göre fiyat bilgisi alabilir ve satış işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Külçe Bakır Kullanım Alanları

Külçe bakır fiyatı, yüksek maliyetli bir malzeme olduğu için genellikle büyük endüstriyel üretimlerde tercih edilir. Külçe bakırın ana kullanım alanları aşağıdaki gibidir:

  • Elektrik ve elektronik endüstrisi 
  • Metalurji ve dökümhane uygulamaları
  • Yapı ve inşaat
  • İzolasyon ve ses yalıtımı

Ürün, yüksek iletkenlik özelliğinden dolayı elektronik ekipmanların üretiminde yaygın olarak tercih edilir. Elektrik kabloları, transformatörler, elektromıknatıslar, elektrik motorları ve diğer bileşenlerin içerisinde bulunan malzemeler arasında yer alır. 

Bakır külçeleri, metalurjide ve dökümhanede çeşitli alaşımlar yapmak için kullanılır. Ürünler; çatı, dış cephe kaplaması ve diğer yapısal uygulamalarda bulunur. Bakır külçeler izolasyon malzemesine katılarak ses yalıtımı uygulamalarında da tercih edilir. 

Külçe bakır fiyatı, inşaat sektöründe bakır külçeler her türlü iklim koşulunda ve farklı çatı şekillerinde kullanıma uygundur. Her türlü kubbeli yapıların veya hafif eğimli çatıların kaplamalarında, tentelerde, yağmur suyu drenaj sistemleri, oluklar ve gizli derelerin yapımında, dekoratif eşya imalatında, dekorasyonda, banyo kazanı imalatında kullanılır. Boya ve bakım gerektirmez. Doğal kırmızı rengiyle şık ve gösterişli bir görünüme sahiptir.

Bu tarz malzemelerden yapılan evler yıkıldığında, elde edilen hurdalar yeni yapılar için geri dönüştürülebilir. Aşınmayan ve kolaylıkla şekillendirilebilen ürünler, inşaat sektöründe farklı alanlarda tercih edilir. Külçe bakım fiyatları da bu alım/satım oranlarına göre sürekli olarak değişiklik gösterir.

Güncel Külçe Bakır Fiyatları

külçe bakır fiyatı Külçe bakır fiyatı listesini Hurda Borsası farkıyla öğrenin!

Hurda bakır piyasasında satış fiyatlarını birçok faktör etkiler. Bu faktörlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Hurda türü
  • Hurda boyutu ve ağırlığı
  • Hurdanın durumu

Tüm bu faktörlerden dolayı külçe bakır fiyatları günlük olarak değişebilir. Elinizde hurda bakır bulunuyorsa, külçenin içerisinde bakırdan başka metalin ya da başka bir materyalin bulunmadığından emin olmalısınız. Bunun sebebi; külçe ürün fiyatının, saflık derecesi ile doğru orantılı olmasıdır.

Örneğin; %95 ve üzeri saflığa sahip olan ürünün güncel fiyatı 170-220 Türk Lirası arasındadır. Düşük yüzdeliğe sahip külçelerin kilogram fiyatı ise 70-100 TL’ye kadar düşer. Hurdanın saflığının yüksek olup olmadığını, bu ürünün ağırlığını kontrol ederek tahmin edebilirsiniz. Ayrıca ürünlerin içerisine metal, plastik ve benzeri materyallerin karışıp karışmadığını test ederek de saflık derecesini ölçebilirsiniz.

Yurt içi ve yurt dışı alım satım piyasasına göre güncellenen fiyatları, sitemizden inceleyebilirsiniz. Güncel külçe fiyatlarına göz atarak, saflık derecesini bildiğiniz ürünlerin kilogram başına ücretini öğrenebilirsiniz.