Hurda Demirin Kilosu Ne Kadar

Hurda Demirin Kilosu Ne Kadar

Hurda piyasasının fiyatları yerel ve küresel koşullara bağlı olarak zaman zaman değişir. Örneğin, atık durumdaki metallerin değeri geri dönüşüm alanında yaşanan ekonomik fırtınalardan nasibini alarak bir yılda iki katına çıkmıştır. Bu nedenle “Hurda demirin kilosu ne kadar?” sorusunun cevabını arayanlar geniş zaman aralığında fiyat takibi yaparlar.

Hurda hizmetleri doğal kaynakların tükenmesini önlemede önemli rol oynarlar. Özellikle demirin geri dönüşüm alanında değerlendirilmesi, toplumun sıklıkla ihtiyaç duyduğu bir metal olduğundan pek çok alanda maliyet avantajları getirir. Kullanılmayacak durumdaki her maddenin üretime tekrar dahil edilmesiyle bireysel ve toplumsal olarak faydalar elde edilir. Hurda demirin kilosu ne kadar, bunlardan bazıları şu şekildedir:

 • İsraf azalır.
 • Hammadde tüketimi gerilediği için ekonomiye doğrudan katkı olur.
 • Gereksiz enerji kullanımı engellenir.
 • Geri dönüşüm atıklarının toplanması alanında bir sektör oluşur ve böylece istihdam kolu ortaya çıkarır.

Tüm bu süreç bilinçli bir şekilde işlediğinde dışarıdan alınan madenler azalır ve ithalat masrafları düşer.

Demir Hurda Örnekleri

Hurda Demirin Kilosu Ne Kadar Demir Hurda Örnekleri

Farklı sektörlerde çok fazla kullanılan metaller, geri dönüşümde değerlendirmek üzere çeşitli kategorilerde gruplandırılabilirler. Her başlık için “Hurda demirin kilosu ne kadar?” sorusunun cevabıysa değişiklik gösterir. Sınıflandırmalara şu örnekler verilebilir:

 • İmalat sektöründen çıkan kesilmiş kısımlar
 • İnşaatlarda yer alan demirlerin kullanılmayan parçaları
 • Hurda olarak tanımlanan preslenerek düzleştirilen borular
 • Beyaz eşyalardaki metal iskelet parçalar
 • Otomobil ve farklı araçlarda bulunan jant, şase ve demir aksamlar

Yukarıdaki şekilde gruplandırılabilen hurdalar kendi içlerinde de iki ayrı bölüm şeklinde sıralanabilirler. Boyutlarına göre kullanıma uygun olmayanlar ilk sınıftır. Düzgün sarılmayan tel ve rulolar da bu kısım içinde sayılabilir. İkinci olarak uzun kenarların kesilmesiyle ortaya çıkan parçalar ayrı bir şekilde kategorize edilir. Karışık demirler, kırpıntı ve saclar, teller, preslenmiş metaller hatta evlerde kullanılan malzemelerdeki hurdalar da ikinci grup içerisinde yer alırlar.

Hurda Demir Kilosu Fiyatı

Hurda Demirin Kilosu Ne Kadar Hurda Demir Kilosu Fiyatı

Hurda demir kilosu fiyatı ortalama olarak 12 tl civarındadır. Bu değer genelde günlük bazda değişebilir. Sektördeki yatırımcılar kullanılmaz durumdaki metalleri nakde çevirmek istediklerinde güncel rakamlar üzerinden satış yaparlar. Dolayısıyla pazar içerisinde sabit fiyatlardan söz etmek mümkün değildir. Piyasalardaki arz talep dengesinin değişmesi, demirin kalitesi, miktarı ve türünün farklı olması hurda alım listelerinin sürekli yenilenmesinde etkilidir.

Hurda demirin kilosu ne kadar, metal atıklar sanayi üretim süreçlerinde yeniden kullanılabilirler. Bu nedenle değerli bir kaynak olarak görülürler. Sağlanan geri dönüşümle şu faydalar elde edilir:

 • Atık miktarının azaltılması
 • Enerji ve maliyet tasarrufu
 • Doğal kaynakların korunması
 • İş sahaları oluşturması
 • Sürdürülebilirlik

Yapılan işlemler ekonomik faaliyet oldukları için metal işleme, sanayinin de bir parçası haline gelmiştir.

Hurda Demir Alımı Yapan Yerler

Hurda Demirin Kilosu Ne Kadar Hurda Demir Alımı Yapan Yerler

Sayısız kullanım alanına sahip demir atıkları değerli metaller arasında yer alırlar. Hurda demirin kilosu ne kadar, sanayi sektöründe, farklı malzemelerle birleşme özelliği ve işleme kolaylığı nedeniyle bu madene çok fazla ihtiyaç olur.

Metal atıkların geri dönüşümle yeniden üretim süreçlerine dahil edilmesi için hurda alımı yapan firmalar vardır. Bu sektörde hurda demir fiyatı malzemelerin niteliğine göre analiz edilerek net bir şekilde belirlenir. Firmalar özelliklerine göre sınıflandırdıkları her materyal için ayrı bir rakamdan hesaplamalar yaparlar. Sizler de elinizdeki demir atıklarını nakde dönüştürürken niteliğini ve miktarını belirterek fiyat taleplerinde bulunabilirsiniz.