Hurda Bakırın Kilosu Ne Kadar

Hurda bakırın kilosu ne kadar

Hurda bakırın kilosu ne kadar, fiyatını belirleyen temel unsurlar; Londra Metal Borsası (LME) verileri, arz-talep faktörü, stok seviyeleri ve malzemelerin çeşididir. Kullanım alanı son derece geniş olan bakır, diğer metal çeşitlerine kıyasla daha yüksek ücretlerle satın alınır. Ancak fiyatlar üzerinde belirleyici etkenler değişiklik gösterdiği için net bir skala sunmak son derece zordur. İçeriğimizde güncel veriler kapsamında “Hurda bakırın kilosu ne kadar?” sorusuna yanıt verdik.

Hurda Bakır Nedir?

Hurda bakırın kilosu ne kadar Hurda Bakır Nedir?

Hurda bakırın kilosu ne kadar, en yaygın kullanım alanına sahip olan ve hurda sektöründe en çok bulunan bileşenlerden biri, bakırdır. Elde edilebileceği kaynak sayısı, diğer malzemelere göre çok daha fazladır. Eski borular, elektrik telleri, elektronik cihazlar, bilgisayar parçaları, çeşitli kablolar, evlerin elektrik tesisatları ve daha birçok alanda bulunması mümkündür. Kullanım alanlarına göre hurda bakır türleri farklılık gösterir. Geri dönüşüm firmaları tarafından alınan malzemeler şunlardır:

 • Soyulmuş
 • Eskimiş
 • Antigron
 • TTR kırma
 • Talaş
 • %98 külçe

Yukarıda saymış olduğumuz hurda bakır türleri, en yaygın kullanılan malzemelerdir. Bunların dışında; kırkambar, granül, yanmış, fosfor bronz, çatı gibi birçok çeşidi de mevcuttur.

Hurda bakır, geri dönüşüm tesislerinde toplanarak eritilir ve tekrardan kullanıma hazır hale getirilir. Böylece doğaya zarar vermesi engellenir. Ayrıca ekonomik anlamda da sağladığı katkı oldukça yüksektir.

Hurda Bakır Çeşitleri Nelerdir?

Hurda bakırın kilosu ne kadar Hurda Bakır Çeşitleri Nelerdir?

“Hurda bakırın kilosu ne kadar?” sorusuna yanıt verirken öncelikle çeşitlerine değinmemiz gerekir. Atıl malzemelerin türlerine ve niteliklerine göre kg ücreti değişiklik göstermektedir. Aşağıdaki başlıklar üzerinde bu çeşitleri ve alım fiyatlarını görebilirsiniz.

Soyulmuş Bakır Hurda

Soyulmuş hurda bakır, dış yalıtkan malzemesinden arındırılmış olan bir atık metal türüdür. Dış tabakasının olmaması, geri dönüşüm sürecini çok daha kolay bir hale getirir. Bu nedenle fiyat değerlendirilmesi de soyulmamış olan türüne göre daha farklıdır. Kilogram bazındaki değeri sabit olmadığı için sürekli olarak farklı tutarlarla karşılaşılması mümkündür. Özellikle arzın yüksek olduğu dönemlerde düşük fiyatlar karşınıza çıkabilir. Bununla birlikte firmalar tarafından alım talebinin yükseldiği zaman dilimlerinde fiyatları artar.

Soyulmuş hurda bakırın, özellikle dış kabuğundan arındırılma süreci oldukça zahmetlidir. Bu yüzden alanında uzman geri dönüşüm firmaları tarafından toplanmaktadır. Sizler de elinizdeki atıl malzemeleri satmak istiyorsanız, ekibimizle her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Lama Bakır Hurda

Endüstriyel elektrik ve elektronik uygulamalarının vazgeçilmezleri arasında yer alan lama bakır, yüksek iletken yapısı özelliğinden ötürü sıklıkla tercih edilir. Kullanım alanları sadece bununla da sınırlı değildir ve genel manada yüksek iletim ya da enerji dağıtımı gerektiren noktalarda tercih edilir. Hurda bakırın kilosu ne kadar, özel yapısı sayesinde yüksek olarak gelen akımı, düşük bir dirençle aktarır. Haliyle en değerli hurda bakır türlerinden biridir ve fiyatları diğer çeşitlere göre biraz daha yüksektir.

Kaynaklarının kısıtlı olması ve uzun yıllar kullanım ömrüne sahip olması nedeniyle nadir bulunan çeşitler arasında yer alırlar. Haliyle hurda lama bakır fiyatları da yüksektir. Özellikle toplam hacmi, satış işlemleri sırasında alacağınız toplam tutarı belirleyen en önemli unsurlardan biridir.

Antigron Kırma Bakır

Antigron bir kablo türüdür ve dışındaki yalıtkan malzemeden ayrıştırılması diğerlerine göre çok daha kolaydır. Oldukça yaygın bulunabilen bu hurda türü, fiyat konusunda genel manada sabit bir yapıdadır. Yıl genelinde çok fazla değişikliğe uğramadığı gibi soyulmuş olan türü daha değerlidir. Ayrıştırmasının kolay olması ise en çok tercih edilen hurda bakır çeşitleri arasında yer almasına neden olmuştur.

TTR Kırma Bakır

Hurda bakırın kilosu ne kadar, inşaat sektöründe ek tesisat ihtiyacı birçok nedenden ötürü ortaya çıkabilir. İşte bu noktalarda, TTR kırma bakır tercih edilir. Doğal olarak inşaat sektörü başta olmak üzere, diğer birçok kaynaktan hurda olarak temin edilmesi mümkündür. TTR kırma bakır fiyatları, diğer türlerde olduğu gibi piyasa koşulları, toplam hacmi, kur dalgalanmaları gibi birçok detaya göre değişiklik gösterir.

Talaş Bakır

Çeşitli üretim veya geri dönüşüm faaliyetlerinde, bakırın işlenmesi sırasında çeşitli atıklar meydana gelir. Oluşan bu atık metallerin değerlendirilmesi ve tekrar kullanıma kazandırılması mümkündür. Hurda bakırın kilosu ne kadar, bu nedenle talaş bakır sınıfında, hurda alımı yapan firmalar tarafından alınarak geri dönüşüm faaliyetleriyle birlikte tekrar kullanıma sunulurlar. Hurda bakır fiyatlarını belirleyen tüm unsurlar, bu türdeki atıkların ücretini de etkiler.

%98 Külçe Bakır

Bakır cevheri, ramatı ve hurdasının eritilmesiyle birlikte kalıp vasıtasıyla külçe şekli kazandırılan metaller, %98 külçe sınıfında yer alırlar. Endüstriyel ve metalurji gibi birçok alanda kullanılmalarının ardından ömürlerini tamamlamalarıyla birlikte hurda sınıfına ayrılırlar. %98 oranında saf bakır olmaları, atık haldeyken bile değerli olmalarında etkilidir. Haliyle alım yapan firmalar, bu özelliği çerçevesinde değerlendirmeye tabi tutarlar. “Bakırın kilosu ne kadar?” sorusu, %98 külçe bakır için de sıklıkla sorulur ancak genel değerinin sürekli olarak değiştiğini belirtmek isteriz.

Hurda Bakır Kilo Fiyatı Nasıl Belirleniyor?

Hurda bakırın kilosu ne kadar Hurda Bakır Kilo Fiyatı Nasıl Belirleniyor?

Atık metallerin türleri, yapıları, bileşenleri, hacimleri, piyasa koşulları ve daha birçok detay, fiyatlarını belirler. Bu durum hurda bakır ve türleri için de aynıdır. Hurda bakırın kilosu ne kadar, belirli dönemlerde değer olarak artması ya da azalması söz konusudur. Borsa mantığının aynısı direkt olarak bu tarz atık metaller için de geçerlidir. Haliyle “bakırın kilosu ne kadar?” sorunuzun yanıtı aslında birçok detayın irdelenmesini gerektirir.

Hurda bakırın kilosu ne kadar, geri dönüşüm firmaları, atık metal alımı yapacakken piyasanın anlık ve geçmiş verilerine göz atar. Bununla birlikte güncel koşullar ve gündem maddeleriyle, geleceğe dair tahmin yürütmek mümkündür. Ücretleri etkileyen temel faktörlerse şunlardır:

 • Güncel döviz kuru
 • Bakırın global ve ulusal çaptaki fiyatları
 • Sahip olduğu stok seviyesi
 • Bakıra dayalı üretim planları
 • Arz-talep dengesinin durumu

Genel manada hurda bakır fiyatlarını belirleyen unsurlar yukarıdaki gibidir. Eğer gerçek değerinde bir tutarla karşılaşmak istiyorsanız, bu noktada Çınar Hurda olarak sizlere teklif iletmekten büyük memnuniyet duyarız.